Pielgrzymka do Częstochowy - 2010

W czwartek (29 lipca) wyruszyliśmy na pielgrzymi szlak grupą „Galindia” Mrągowo i „Barcja” Kętrzyn czyli „Barlindią”. Nasza grupa była najliczniejszą (ok. 100 osób) z całej XXVII Pieszej Pielgrzymki Warmińskiej na Jasną Górę.

    Przewodnikiem naszej grupy był ks. Karol Tomczak MS, towarzyszył nam również ks. Grzegorz Ozga MS wraz z braćmi postulantami i nowicjuszami ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów.  Na trasie dołączyły do nas także siostry zakonne, a większość grupy stanowiła młodzież z Mrągowa, Kętrzyna i okolic.

    Dziennie pokonywaliśmy ok. 35 km. Droga była przepełniona modlitwą i śpiewem dzięki wspaniałej grupie muzycznych. W czasie naszego pielgrzymowania mieliśmy wiele ciekawych i poruszających konferencji, podczas których można się było podzielić własnymi przemyśleniami, przeżyciami i problemami.

     Pielgrzymka jest czasem kiedy doświadczamy wielu łask, możemy pojednać się z Bogiem w sakramencie Pokuty i Pojednania. Poprzez podejmowany trud wzrastamy duchowo, otwieramy się na innych i uczymy się miłości bliźniego. Przede wszystkim jest to czas na refleksję, zatrzymanie się w tym codziennym zabieganiu i zobaczenie tego co jest naprawdę ważne.

    W piątek czyli dzień pokutny, każdy mógł wybrać sobie formę pokuty w dowolnej intencji, np. niektórzy z nas na wszystkich postojach nie siadali tylko dalej stali na obolałych nogach. Również w tym dniu mieliśmy odcinek ok. 10 km w czasie którego zachowaliśmy milczenie.

   Dwa dni przed końcem naszego pielgrzymowania odbył się „chrzest” pierwszorocznych pielgrzymów (kotów), których było ok. trzydziestu. Każdy z nich musiał wykonać szereg najrozmaitszych zadań, których zdradzić nie mogę, bo może Ty… w przyszłym roku wybierzesz się na pielgrzymi szlak po raz pierwszy:)

    W czwartek (12 sierpnia) jako ostatnia grupa, krokiem poloneza weszliśmy na Jasną Górę w jednej chwili zapominając o całym zmęczeniu, obolałych nogach i pęcherzach. W hołdzie dla Matki Bożej złożyliśmy białe i czerwone róże, a na zakończenie XXVII Pieszej Pielgrzymki Warmińskiej uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii.